nov 1, 2011 - Akcie školský rok 2011/2012    Komentáre vypnuté na HALLOWEEN U NÁS V ŠKOLE

HALLOWEEN U NÁS V ŠKOLE

Už po tretí raz sa v našom ŠKD konala slávnosť Halloweenu.

Prišli rytieri, kostlivci, bosorky, rôzne dobré aj zlé čarodejnice, ktoré sa rozhodli stráviť noc na našej škole. Všetci sa veselo zabávali, súťažili a športovali, ba preukázali svoju statočnosť aj na ceste odvahy.

Z HISTÓRIE HALLOWEENU

Vedeli ste, že Halloween má svoj pôvod v Európe? Oslavuje sa hlavne v západnom svete. Pôvod má v Írsku ako pohanský sviatok.

Koncom októbra ľudia už stovky rokov oslavujú rozličné sviatky. Kelti oslavovali “Samhain – sviatok mŕtvych, neživých”, v pohanských a kresťanských časoch signalizujúci koniec úrody a začiatok zimy. Začiatkom novembra sa Keltom zásoby zúžili a nastávala zlá doba. Obdobie chudoby sa začínalo prvým novembrovým dňom, v ten deň ľudia uctievali boha Anwinna. Ľudia verili, že v tej noci sa domov vracajú duše zomrelých, aby vyhľadávali príbuzných. Ľudia preto vydlabávali repy (nie tekvice, ako teraz), ktoré slúžili ako lampáše, posvietili teda “duchom” na cestu. Aby sa ochránili pred “zlými duchmi”, namaľovali si tváre.

Živí sa prezliekali do starých šiat a maľovali si tváre, aby do nich nevstúpili zlí duchovia. Tejto noci sa hovorilo Samhain. Približne v 8. storočí , kresťanská cirkev ustanovila 1. november “sviatkom všetkých svätých” (anglicky – All Saint’s Day) k ucteniu si pamiatky všetkých svätých. Počas týchto sviatkov sa konali omše, ktoré dostali názov Allhallowmas ( the mass of all Hallows – omša blahoslavených, svätých). Noc pred týmto sviatkom bola známa ako All Hallows Eve- (pred)večer všetkých svätých. Napokon, čo vyústilo k názvu HALLOWEEN.

Keď európsky osadníci (hlavne Írovia) prešli do Ameriky, objavili praktickú vec: tu rastúce v Európe neznáme dyne, ktoré boli väčšie a lepšie sa hodili pre vyrezávanie než repa používaná na starom kontinente.

Halloween nebol vždy radostným sviatkom. 31. október mal niekoľko názvov, niektorí ho nazývali diablovou nocou, pre iných to bola noc zla. Pre niektorých to bol deň šibalstiev, keď vystrájali iným ľuďom rôzne “žartíky”. Niektoré “srandy” neboli práve zábavné. Halloween sa postupne začal meniť na rodinný sviatok. Ľudia sa obliekali do rôznych kostýmov a chodili “strašiť” známych, konali sa rôzne prehliadky kostýmov, spoločenské stretnutia.

Prvé oficiálne mestské oslavy Halloweenu sa začali v 20.rokoch 20.storočia.
Dnes si ľudia zdobia svoje domovy a pečú tekvicové koláče. Deti sa tešia, že sa prezlečú za strašidlá všetkého druhu a chodia od domu k domu so sloganom “TRICK OR TREAT”, čo znamená: “Obdarujte nás, lebo vám niečo vyvedieme”. Majiteľ domu väčšinou obdaruje deti sladkosťami a ovocím. V prípade, že majiteľ povie “trik”, môže počítať s nejakou nepríjemnosťou.

U nás, na Slovensku, sa síce nechodí od domu k domu, teda nemáme ani možnosť vykoledovať si sladkosti, napriek tomu sa tešíme na tento sviatok.

Top