máj 18, 2012 - Akcie školský rok 2011/2012, Amavet 686, Média o nás    Komentáre vypnuté na ÚSPECH V USA

ÚSPECH V USA

Každoročne sa v texaskom Houstone v George R. Brown  Convention Centre koná svetová súťaž, projektová olympiáda I–SWEEEP.

Cieľom projektu I-SWEEEP je podnietiť v mladých ľuďoch záujem o rozvoj štúdia v troch hlavných kategóriách súťaže:

Energia, Inžinierstvo, Životné prostredie (v angličtine 3E – Energy, Engineering,Environment).

Projektová olympiáda I–SWEEEP je pripravená pre všetkých mladých vedátorov vo veku do 20 rokov, študujúcich na strednej škole, ktorej sa každoročné zúčastní cca800 študentov z vyše 55 krajín sveta.

Poslaním projektu je preto ukázať ľudstvu praktické riešenia výziev v oblastiach energetiky, inžinierstva, životného prostredia a kompromisov, ktoré je potrebné dosiahnuť pri budúcom rozvoji ľudstva.

Výskumné projekty mladých vedátorov sú hodnotené porotcami amerických a zahraničných univerzít, vládnych a súkromných laboratórií a inštitúcií vrátane NASA.

AMAVET každoročne vysiela na toto podujatie víťazov Festivalu vedy a techniky.

V roku 2009 dvojica mladých vedátorov zo Slovenska, Roman Hapco a Nikola Chaloupková z Gymnázia v Liptovskom Hrádku získali za vynikajúcu študentskú prácu cenu excelentnosti od inštitútu Vernier.

V roku 2012 získal Žilinčan Daniel Zvara z klubu AMAVET 686 pri Základnej škole Slovenských dobrovoľníkov Žilina –Budatín v kategórii technika pekné druhé miesto s projektom 6 – nohý robot.

Daniel zostrojil robota plne autonómneho, vybaveného vlastným napájaním a diaľkovým ovládaním. Pomocou neho je možné robota ovládať buď cez PC, alebo  cez  diaľkový  ovládač.  Robot  je tiež  vybavený  infračervenými senzormi  prekážok,  vďaka  ktorým  je  schopný  detekovať  prekážku  skôr  ako  do  nej  narazí.  Diaľkové  ovládanie  je  riešené pomocou  infračerveného  svetla. Pre  všesmerový  príjem  je  vybavený  viacerými  IR  prijímačmi. Pohyb  robota  je  založený  na princípe  plaveckého  štýlu  kraul.

Cesta k úspechu viedla od 10.novembra 2011  2.miestom v súťaži  Festival vedy a techniky 2011 Bratislava, odkiaľ postúpil Daniel do súťaže v USA.
Poďakovanie patrí za odborné vedenie RNDr. Jánovi Mintálovi a  Mgr. Pavlovi Kyselovi  aj za niekoľkoročnú prácu v Amavete -klube 686 pri ZŠ Slov. dobrovoľníkov Žilina -Budatín.

 

 

Top